ARCHIWUM
Kwartalnik THINKTANK ukazuje się od lata 2009 r. w nakładzie 5 tys. egz. W czterech działach: Trendy, Firma, Państwo i Lider prezentuje nowe idee dotyczące rozwoju oraz inspirujące i sprawdzone narzędzia zarządzania. Na łamach magazynu THINKTANK publikują wyłącznie praktycy i eksperci w swoich dziedzinach. Magazyn jest dostępny w prenumeracie oraz jako element pakietu THINKTANK SOCIETY.
BIBLIOTECZKA LIDERA
Bestsellery roku THINKTANK – autorski przegląd najbardziej inspirujących pozycji, których liderzy i menedżerowie nie powinni przeoczyć.
IDEE
Poddanie niepewności kontroli jest jedną z centralnych idei, które od wieków nurtowały ludzi. O próbach zastąpienia bezradności wobec losu racjonalnym wyborem i decyzją – fragment książki Przeciw bogom Petera L. Bernsteina.
THINKTANK Network: idee, o których dyskutowali eksperci podczas spotkań organizowanych w ramach THINKTANK.
LIDER
FIRMA I PAŃSTWO
Skala ryzyk w firmach i instytucjach rośnie, podobnie jak świadomość liderów, że trzeba zarządzać nimi w sposób systemowy. Narzędzia oceny ryzyk pozwalają zamienić ryzyko traktowane jako zagrożenie w kontrolowany apetyt na ryzyko. Debata z udziałem Dariusza Cypcera, Michała Herbicha, dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, Waldemara Mnicha, Moniki Viwegier, Michała Włodarskiego i Jerzego Żaka.
Współpraca może być jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia się przed ryzykiem w jednostkach samorządowych – pisze Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.
Wirus grecki zaraził całą strefę euro. O genezie i skutkach kryzysu zadłużeniowego oraz możliwych konsekwencjach dla Polski pisze Paweł Durjasz, dyrektor Biura Analiz Makroekonomicznych PZU SA, a wcześniej ekspert Rady Polityki Pieniężnej.
Polscy ustawodawcy uchwalają prawo w pośpiechu. Aby nagłe zmiany nie zniszczyły biznesowej strategii, firmy powinny proces legislacji mocniej monitorować, a nawet się w niego włączać – objaśniają Roman Rafałko i Jarosław Raszyński, eksperci prawni PZU SA.
Członkowie władz spółek kapitałowych są z natury rzeczy narażeni na szczególne ryzyko w związku z podejmowanymi decyzjami. Mogą je jednak „transferować”, tłumaczy Elżbieta Pruszko, kierownik Zespołu Ubezpieczeń Odpowiedzialności Cywilnej PZU.
Pokusa nadużyć jest silna. Przed zagrożeniami z wewnątrz mogą ochronić firmę trzy linie obrony: kontrola wewnętrzna, nadzór wewnętrzny, audyt wewnętrzny – twierdzą eksperci w artykule Sławomira Niemierki, dyrektora zarządzającego ds. audytu w PZU SA.
Przeprowadzanie testów gotowości operacyjnej jest jednym z najważniejszych sposobów zmniejszania ryzyka w organizacji – przekonują Rafał Grodzicki, członek zarządu PZU Życie SA, i Andrzej Łach z Biura Operacji Majątkowych.
Prawo zamówień publicznych jest obecnie „hamulcem” gospodarki: w złożonych procesach gospodarczych nadmierne regulacje powodują bowiem nowe zagrożenia – piszą Marek Jędruszek i Marta Domeracka, eksperci finansowi PZU.
Ryzykom wizerunkowym firmy może zapobiegać dobry przykład top menedżerów, kultura otwartej komunikacji wewnętrznej, a także promowanie etycznych, określonych postaw zatrudnionych – pisze Michał Witkowski, rzecznik prasowy Grupy PZU.
Kierownicy projektów nie potrafią zarządzać ryzykami, a nierzadko na drodze do racjonalnej oceny zagrożeń staje im nadmiar pracy czy kultura firmy – objaśniają Mariusz Frąckiewicz i Krzysztof Bachta, eksperci ds. zarządzania projektami w Grupie PZU.
Polskie prawo nie nadąża za praktyką nadzoru właścicielskiego grup kapitałowych. Ryzyka można minimalizować, tworząc np. własne zasady nadzoru właścicielskiego – opowiada Jolanta Kulmińska-Jaroszyńska, dyrektor zarządzający ds. korporacyjnych w PZU SA i PZU Życie SA.
W przypadku erozji założeń biznesowych najlepszą decyzją jest jak najszybsze zamknięcie projektu – tłumaczy specjalista od zarządzania projektami w PZU Mariusz Frąckiewicz.
Wdrażanie innowacji w przedsiębiorstwie może obywać się bez ryzyka, jeśli tylko przetestujemy laboratoryjnie nowe rozwiązania – przekonuje Mariusz Gliński z Departamentu Bankowości Elektronicznej Raiffeisen Bank Polska SA.
W planowaniu ryzyka musimy uwzględniać dziś wiele zmiennych: od ludzkiej euforii aż po katastrofy naturalne – przekonuje przedsiębiorca Leszek Czarnecki, twórca i główny akcjonariusz Getin Holding.
Szacowanie ryzyk jest niezbędne w zarządzaniu państwem, politykach społecznych i biznesie. Co wynika z antycypowania zagrożeń? Fotoreportaż THINKTANK.
TEMAT NUMERU
Ryzyko stagnacji – jak mu zapobiec? O uwarunkowaniach makroekonomicznych i reagowaniu na zmiany w otoczeniu, cyfrowych możliwościach i ukrytych rezerwach wzrostu dyskutują Michał Boni i Andrzej Klesyk.